"BALÓNKOVÝ" SVOJANOV II/98
3. až 5. dubna

Freedland <<< 1998 >>> Náš diář

Pozvánka
Obálka pozvánky. Kudy kam? Mapník. Úvodní pokecík. Drobnosti. Jak na hrad? Hradní menu. Páteční program. Sobotní program. A překvapivě program nedělní. Zajímavosti. Inzerce a poslední pomazání. Opět kontaktíky.

Medvědovina:

      Poznámky z druhého Svojanova a z několika dalších akcí jsem objevil zcela náhodou. Koncem listopadu roku 2001 těsně před koupí domu jsme měli poslední šanci vymoci něco z původního majitele domu, kterou je obec. Konkrétně šlo o skříně do předsíně. Jednoho nedělního na mne došla řada a tak jsem se jal vyklízet staré vestavěné skříně. Jaké bylo mé překvapení, když jsem pod slušným nánosem starých map a jízdních řádů našel kalendář Energizér vázaný v kůži, který jsem dostal svého času od pana Romana. Ještě větším překvapením byl jeho obsah. Jako mávnutím kouzelného proutku se přede mnou otevřel kus historie. Konkrétně první půlrok roku 1998, po kterém je v oficiálním Deníku 01 jen díra. Můžete se postupně těšit na všechny akce z těch časů. Jako první jsem "znovuobjevil" "Balónkový" druhý Svojanov:

Část I., příjezdová:

Radnice na hlavním náměstí v Poličce.       Původně jsme byli s Tábynem domluveni na kola, leč Tábyn nakonec kolo odvolal a mně se rozhodně samotnému jet nechtělo. Je krásné páteční ráno. Sedám ráno na oblíbený ranní rychlík na Prahu. Cestou dostávám tři zprávy od Zippa a od Hájků. V České Třebové vystupuju a mám více než hodinu času do dalšího vlaku na Svitavy a tak se vyrážím podívat do města. Padá na mne příjemná nostalgie po starých studentských časech.
      Do Svitav teď v rámci výstavby prvního koridoru nejezdí vlaky, nýbrž jen jeden skleník. Do maximální koridorové rychlosti mu moc na opraveném úseku nechybí. Nějakých slabších 120 km/h. Vládne ospalá pohoda. Ve Svitavách mám přímý přestup ze skleníku do skleníku a už zdoláváme první metry do rozvodí směrem na Poličku.
      Joj, Polička! Tuze pěkné město je, ve kterém rád trávím čas. Oběd dávám v pivovaru a musím poznamenat, že pivo má u zdroje podstatně lepší chuť než na hradě! Opiven třemi kousky opouštím po nějakých čtyřech hodinách hradby města a za zatažena (přesto tepla) ukrajuju z prvních kilometrů směrem k hradu.
      Cestou potkávám své velmi ranné dětství, o kterém jsem jen tušil, kde bylo. Tak jako se rád ocitám v Třebové, tak na mne v Baldově přichází pocity "známého místa." Ano, přesně tady je pionýrský tábor, na kterém jsem pobýval všehovšudy dvakrát v první a druhé třídě základní školy! Jednou v zimě a jednou přes léto. Některá místa mi i dnes připadají jako naprosto známá! Na nostalgii však mnoho času nemám a odcházím dále. Určitě tady nejsem naposledy!
      V Bystrém je jediná hospoda, k tomu v ní nevaří a mají jen Radegast. Raději jen projdu kolem do sámošky a hlad se žízní se snažím zahnat kokoškou s tyčinkama. Přece už těch pár kilometrů na hrad vydržím! Krásnou krajinou docházím na hrad Svojanov. Mám už šlapání dost. Dvacet kilometrů se v nohách projevilo. Na hradě už pár lidí pobývá a všechny po dlouhé době rád vidím.

Část II, páteční večer:

      Dole v reštice přicházejícím domácí servíruje gulášek a další pochutiny, na které si jen kdo vzpomene. Nahoře v hradním pařeništi se skvěle rozjíždí atmoška. Jindra s Lukasem hrají seč jim síly stačí. Tábyn se skvěle ožere. (???) Je fajn. Odpadáme, a víte, že ani nevím kdy? Je moc fajn.

Část III., balónková:

      Sobota začíná kocovinou. Tedy ona to není zase až tak pravda, protože mezi půlnocí a půl jedenáctou, kdy odcházíme z hradu jsem já osobně spal téměř tři hodiny. Při cestě do kopce k božím mukům očekávám, kdy mi praskne hlava od neustálého kutání odporných malilinkatých trpajzlíků. Počasí je na túrku naprosto ideální. Sluníčko ale dnes fakty bolí. Procházíme Starým Svojanovem a míříme dále do protilehlých kopců. V půli cesty začínáme mít už velmi slušného sušáka a jak na potvoru jsou všechny hospody zavřené. Nejinak tomu bylo s hospodou v Trpíně. Jenže v okamžiku, kdy domácí zjistili, o jaký kšeft by přšli, zázračně pootvírají dveře útulné hospůdky a servisují lahváče. Nepohrdáme ani náhodou, vždyť je to Gambáč! A teď ty ceny: černé pivko: 6,50Kč, světlé 8Kč, fernet 14Kč! Nedivte se, že se nám jen těžko vstávalo. Ale museli jsme. Začalo se smrákat a k tomu se zvedal vítr. Přitom na Svoajnov nám zbývá ještě pěkný kus cesty.
      Spočítali jsme průběh dnešního manťasova EKG na nějakých ideálních 15 km pro kamzíky. Není divu, že jsme se přibrzdili na jídlo a nějakého Bernarda dole v hospodě. Posilněni dobrým jídlem a pitím se už za tmy vydáváme k hradu. Poslední stoupání zdoláváme takřka přímo do hodovního sálu.

Část IV., sobotněvečerní:

      S námi přichází do hradu král Karlos V. s doprovodem (dost dobrý nápad od Chlumečáků). Na stolech na nás čekají kuřata a následuje velmi nevázaná zábava: ženy, zpěv, víno, pivo, opoce ... Lukas s Bazim vytvářejí skvělý hráčský tandem (promiň Jindro) a pořádně rozšlapou hustý dým, který je všude kolem nás. Zipp má přímo skvělý náběh na tričko. Pan Roman s Jíťou taky perlí. Nádhera! Napříč všem dnešním výkonům odpadám střízliv kolem půlnoci. Škoda, protože bylo velmi veselo až do rána.

Část V., nedělní:

      Někdo vstává v pohodě, jiní si raději nechávají vykládat o večerním chování svých maličkostí, které neměli zase až tak pod kontrolou. Ano, mluvím o Zippovi, který zcela jednoznačně získává tričko Svojanovského ožraly. Ali pro změnu získává za včerejší udatný výkon na túrce pro změnu cenu Svojanovského píchače.
      A je tady zase nepříjemné loučení na konci každé akce. Odjíždíme s řidičem Jindrou a Cecylem a Zippem autem do Litomyšle. Nemilou příhodou končí Zippova snaha o naplnění žaludku, který má na vodě. Do Třebové odvážíme Cecyla a pokračujeme dále na Olomouc, kde se zastavujeme u Lockaye a hodnotíme jeho nový kvartýr. To ale ještě zdaleka nejsme na konci cesty! Jindru vezeme do Zlína a já pak řídím auto do Ostravy.

Jo, lidi, druhý Svojanov byl super!
******


Šup k odkazům!
- fotky -
Pohled ze zámeckých komnat na hospodářské budovy. Pařeniště aneb hodovní síň. Záběr na frontu čekajících a debatujících. Pařeniště ve starrém - lepším - kabátě. Copak nám to Fünfík asi povídá? Opoce nám nesmí chybět!. Teda, Medvěd má taky dost! Tuhle Lukasovu fotku už asi znáte....